Pisz ręcznie, a Twój mózg Ci się odwdzięczy

W świecie dążącym do pełnej cyfryzacji i automatyzacji coraz rzadziej sięgamy po stare i sprawdzone metody pracy bez wsparcia technologii. Stopniowo wypierane jest również i pisanie odręczne, a jego miejsce zajmuje szybsze i łatwiejsze utrwalanie treści za pomocą klawiatury. Czy słusznie dążymy do ułatwienia sobie tego aspektu życia?

Naukowcy apelują: nie rezygnuj z pisania ręcznego!

Dzięki coraz bardziej zaawansowanym badaniom naukowym, badacze raz za razem udowadniają, że całkowite zaprzestanie pisania ręcznego przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Odręczne sporządzanie notatek niesie ze sobą wiele korzyści. Płynne ruchy pióra sunącego po papierze oraz zaangażowanie w tę czynność naszych mięśni, pobudza w mózgu obszary odpowiedzialne za myślenie kreatywne i abstrakcyjne oraz wspiera tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Udowodniono, że regularne pisanie ręczne jest świetnym ćwiczeniem dla naszego umysłu i może opóźnić proces jego starzenia oraz poprawić pamięć.

Zalety ręcznego pisania

Ostry umysł to jednak nie jedyna zaleta trudu włożonego w ręczne sporządzanie notatek. Pisząc tradycyjnie jesteśmy mocniej skupieni i potrafimy się lepiej skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Tworząc notatki podczas wykładu lub szkolenia, szybciej i efektywniej zapamiętujemy materiał, ponieważ utrwalamy go dwukrotnie: pisząc oraz następnie odczytując zanotowane zagadnienia i informacje. Mniejsze są szanse, że ulegniemy rozproszeniu, co często zdarza się podczas korzystania z cyfrowych narzędzi zapisu. Ponadto odręczne pisanie wymaga od nas większego skupienia na słowach, które zapisujemy, co w efekcie pomaga wypracować pisanie w sposób poprawny językowo i ortograficznie, uczy odpowiedniej interpunkcji oraz utrwala poprawne formy.

Daj odpocząć swoim oczom

Ciągła obecność rozjarzonych ekranów jest ogromnym wyzwaniem dla naszych zmysłów. Wiecznie wystawieni na działanie bombardujących nas z każdej strony obrazów i dźwięków, możemy odciążyć swój zmysł wzroku rezygnując z tworzenia notatek na ekranie komputera czy tabletu na rzecz kartki papieru i przyborów do pisania. Nasz mózg i oczy będą nam wdzięczne, gdy przynajmniej czasem podczas zajęć sięgniemy po tradycyjny notatnik zamiast laptopa. Warto również pamiętać, że charakter pisma odróżnia nas od innych ludzi i może stać się ciekawym elementem naszego wizerunku.

Podziel się opinią:

Facebook
Twitter

Spragniony wiedzy? Oto nasze starsze wpisy