Najlepszy prezent dla twojego dziecka

Jestem zdania, iż wczesna nauka języka obcego jest jednym z najlepszych prezentów, jakie rodzic może sprawić swojemu dziecku. W dzisiejszych czasach, kiedy chyba nikt nie ma już złudzeń co do korzyści, jakie daje umiejętność komunikacji w języku innym niż rodzimy, mamy mnóstwo okazji i możliwości, by zadbać o to, żeby nasze pociechy miały łatwiejszy start w tej właśnie dziedzinie. Dlatego też jestem przekonany, że wspólną przygodę z językiem obcym, nie tylko możemy, ale i powinniśmy zacząć już od najmłodszych lat.

Dziś chciałbym skupić się na tym, co rodzic może zrobić samodzielnie, w zaciszu własnego domu i bez znacznych nakładów finansowych. Dla wielu może to okazać się zaskoczeniem, ale aby rozbudzić w dziecku zainteresowanie językiem oraz przekazać mu podstawy w tej dziedzinie nie potrzeba wiele.

Bajki, piosenki i wspólne czytanie

Jeśli jesteście zatem zainteresowani wcieleniem się w role lektorów dla najmłodszych to na początku  najlepiej skupić się na dwóch obszarach kształtowania języka, których wdrożenie będzie dla nas rodziców najłatwiejsze, czyli: oglądanie bajek, słuchanie piosenek i wspólne czytanie.

Żyjemy w erze internetu, a platformy streamingowe dostępne w większości polskich domów dają nam praktycznie nieograniczony dostęp do obcojęzycznych treści. Wystarczy, że codziennie spędzimy z naszą pociechą kilkanaście minut na oglądaniu bajek, lub jeśli ktoś woli na śpiewaniu kołysanek i innych piosenek dla najmłodszych.

Jeśli zaś chodzi o wspólne czytanie, poszukajmy w internetowych księgarniach pozycji dla najmłodszych. Już pobieżne wyszukiwanie w Google otwiera przed nami zatrzęsienie kolorowych, rysowanych, bajkowych, śmiesznych i poważnych książek dla dzieci. Wybierzmy coś, co może zaciekawić naszego malucha i wprowadźmy do naszego życia domowego rytuał codziennego czytania w języku obcym.

Dodatkowo, jeśli rodzic jest sam uczy się języka, bajki stanowią świetny materiał do ćwiczenia wymowy. Ten rodzaj tekstu nijako wymaga od czytającego, modulacji głosu i różnego intonowania w zależności od tego, jaka postać występuje w danym dialogu. Dlatego też, czytanie bajek to niepowtarzalna okazja do tego, aby choć na chwilę wyzbyć się stresu i w komforcie własnego domu z dystansem ćwiczyć tajniki wymowy.

Autor: Piotr Janik

Zdjęcia z zasobów:

Podziel się opinią:

Facebook
Twitter

Spragniony wiedzy? Oto nasze starsze wpisy